NAŠE OBĚDY DĚTEM CHUTNAJÍ

Velmi dobré vysvědčení nám na konci školního roku vystavili školáci. Do dotazníkového šetření, jehož prostřednictvím jsme zjišťovali míru spokojenosti s našimi službami, se zapojilo celkem 2240 strávníků ze 12 základních škol desáté pražské městské části. Ti stravovací služby ocenili průměrnou známkou 2, tedy chvalitebně.

Předmětem hodnocení byla polévka, hlavní jídla včetně příloh, ovocný/zeleninový bar, servis pokrmu na talíř, nabídka jídelního lístku, celková spokojenost s obědy, srozumitelnost názvů pokrmů a nejvíce a nejméně oblíbená jídla. Největší spokojenost s průměrem hodnocení 1,77 vyjádřili žáci ze ZŠ Olešská, nejnižší známku – 2,56 – vývařovně udělily děti ze ZŠ Gutova.

Mezi nejoblíbenější jídla děti zařadily svíčkovou a rajskou omáčku, lasagne, smažený kuřecí řízek, špagety, pizzu a sladká jídla. Mezi nejméně oblíbená jídla naopak patří koprová omáčka, čočková a hrachová kaše, fazole, houby, ryby a játra.

Vzhledem k náročnosti a specifikům školního stravování, kdy jsme povinni dětem s různorodými stravovacími návyky podávat i neoblíbená jídla, jde o velmi dobrý výsledek.

Nedá mi v této souvislosti nevyjádřit radost nad tím, že dětem naše pokrmy chutnají přesto, že školní stravování je – na rozdíl od stravování v rodinách – vázáno velmi přísnými předpisy, takže jsme, řečeno s nadsázkou, odsouzeni vařit zdravě a podávat i neoblíbená jídla. Věřím, že se nám daří dokázat, že školní strava nemusí být pro děti nezbytným zlem a že nemusí jít o plnidla žaludku a bez jakýchkoli ambicí na dobrou chuť, příjemnou vůni a lákavý vzhled.