Pokrmy z ryb mohou být nejen zdravé, ale i atraktivní

Sumeček africký byl hlavní hvězdou semináře, který pro pracovníky veřejného stravování v závěru ledna uspořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Příležitosti získat a využít ve své práci poznatky o netradiční surovině a možnostech jejího atraktivního zpracování využily i bezmála dvě desítky pracovníků z 11 provozoven organizace Školní jídelna Praha 10.

„Naším cílem je zdravá a chutná kuchyně, do níž ryby bezesporu patří. Protože však rybí pokrmy nepatří u dětí mezi ty nejoblíbenější, neustále hledáme a zkoušíme nové cesty a recepty. Jedním z nich je i využití netradičních a originálně zpracovaných surovin,“ řekl ředitel organizace Školní jídelna Praha 10 Jaroslav Vrtiška.

Seminář, který se uskutečnil ve SOU gastronomie, svým účastníkům nabídl nejen ústně či písemně podané informace, ale také samotnou přípravu rybích jídel a jejich degustaci. Základní surovinou byl sumeček africký, z něhož kuchaři pod vedením lektorky Drahušky Bečvářové připravovali netradiční pokrmy: medailonky v luštěninovém těstíčku s bylinkami a hráškovým pyré, paprikové lodičky s rybí fáší na tomatové omáčce s celozrnným kuskusem, sumečka po čínsku s rýžovými nudlemi, ale také třeba rybí pizzu s rajčaty a mozzarellou a šťouchanými brambory s pórkem či pastýřský rybí koláč se zeleninovým salátem s quinoou.

Organizace Školní jídelna Praha 10 dlouhodobě usiluje nejen o všestranně vyvážený jídelníček, ale také o co největší spokojenost svých strávníků. Její úsilí slavilo úspěch i loni na podzim, kdy se do finále prestižní soutěže ve vaření nazvané „Školní jídelna chutně a zdravě“ probojovali všichni tři její nominovaní zástupci. Nejvíce zabodoval vedoucí kuchař ZŠ Gutova Jiří Pšenčík, jehož menu porota ocenila druhým místem. Jiří Pšenčík patřil rovněž k účastníkům semináře věnovaného rybím specialitám. A byl nadmíru spokojen – pořadatelům za jejich snahu vystavil vysvědčení téměř se samými jedničkami. Jednoznačné ANO odpověděl i na otázku, zda získané poznatky využije ve své práci. Školáci ze ZŠ Gutova se tak jistě mají na co těšit!