Dochucovadla a děti

Děti mají více chuťových pohárků. Za nejpřirozenější vnímají sladkou chuť, už od prvního polknutí mateřského mléka. Na chuti jako je slaná, kyselá nebo hořká, si musejí zvyknout a to tím, že ji několikrát ochutnají, proto se jim příkrmy v kojeneckém věku nemusí solit či sladit.

Sladkou chuť dodává mrkev, brambory nebo sladší ovoce. V případě mdlé chuti příkrmů, můžeme k jejich přípravě použít méně aromatické bylinky, jako je majoránka nebo kmín.

Na předškoláky a školáky, už rodiče nemají takový vliv, jaký by chtěli. Pokud mají zdravý základ z domova, nemělo by jim škodit, když si jednou za čas dají něco nezdravého.

Mami chci kečup!

Pokud si děti kečup oblíbí natolik, že by je jedly i ke knedlíkům, je důležité se alespoň vyznat v rozsáhlé nabídce kečupů a vybírat, ten kvalitnější. Měly by jsme sledovat, kde je v seznamu ingrediencí uveden rajčatový protlak. Jednotlivé suroviny se uvádějí sestupně dle podílu složky. Ideální je například, pokud bylo použito180 g rajčat na 100 g výrobku. Zaměřit by jsme se měly i na obsah soli, cukru a v případě alergie i na stopy celeru.

Recept na domácí kečup.

Na výrobu domácícho kečupu stačí zralá nebo loupaná rajčata. Na olivovém oleji orestujeme nasekanou cibulku  a česnek, přidáme na menší kousky nakrájená rajčata, podlijeme troškou vody, dochutíme mořskou solí, čerstvým nebo sušeným oregánem a bazalkou. Pokud je omáčka příliš kyselá, dosladíme jí malým množstvím třtinového cukru. Podusíme cca 5 minut, odstavíme, rozmixujeme a zavaříme do sklednic či rovnou podáváme.

Syndrom čínské kuchyně.

Kromě 4 základních chutí se mluví  také o chuti s názvem UMANI. Je odvozena z japonštiny a znamená chutná nebo delikátní a dává se do souvislosti s levnou asijskou kuchyní, kde se mohou vyskytovat glutamáty (E 621 – 625), které nejsou pro děti vhodné.

Pokud se pustíte do přípravy číny, raději užijte šťávu z citronu, čerstvého zázvoru a trochu kari. Pokud děti budou trvat na sójové omáčce, vybírejte pečlivě. Ta správná se vyrábí fermentací ze sójových bobů, vody a soli a obsahuje i vitaminy skupiny B.

Která ochucovadla jsou vhodná?

  • Čerstvé a sušené bylinky (méně aromatické).
  • Koření (kromě pálivého, nevhodné jsou i směsi se solí).
  • Mořská sůl (může být i sůl s obsahem fluoru a jódu).
  • Přírodní octy (s obsahem kyseliny octové, může být dle příchutě vinný, jablečný apod.).
  • Bujony v bio kvalitě (bez přidané soli).
  • Kvalitní kečup (s vysokým podílem rajčatového protlaku a méně soli).
  • Zakysaná smetana a bílý jogurt (místo majonézy a tatarské omáčky).